fbpx

🎉 ParentWiser Web'e özel, Şimdi 12 Aya Kadar Taksit Fırsatıyla!

Türkiye'nin Ebeveynlik Uygulaması 👨‍👩‍👧‍👦

Çocuklarda Beslenme Sorununu ParentWiser ile Çözün

ParentWiser, Dr. Özgür Bolat ve ekibi tarafından geliştirilmiş çocuklarınızı mutlu, başarılı ve özgüvenli yetiştirmeniz için hızlı ve bilimsel çözümler sunan bir mobil uygulamadır.

Google Play Badge
cocuklarda-beslenme-sorunu

Çocuklarda Beslenme Sorunu

Çocuklar Neden Yemek Yemez?
 • Çocuk aç değilse yemek yemek istemez.
 • Çocuk önceden yediği yemeğin enerjisini henüz atamamıştır.
 • Çocuğun yemek ihtiyacı azdır.
 • Evde yemek düzeni yoksa ailece yemek yemeden önce çocuk başka şeyler yer. 
 • Çocuk kendi kimliğini kabul ettirmek istediği için yemek yemeyebilir. 
Çocuklar Neden Sebze Yemek İstemez?

Çocuklar, hareketli doğalarından dolayı ekstra enerjiye ihtiyaç duyarlar. Ancak, düşük kalorili sebzeler anlık enerji ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalır, bu yüzden genellikle düşük kalorili sebzeleri tercih etmezler.

Çocuklar Hangi Sebeplerden Dolayı Çok Yer?

Çocuklardaki çok yemek yeme davranışı genelde duygusal nedenlerden kaynaklanır:

 • Eğer çocuğun annesi ve babasıyla ilişkisi zayıfsa, sevilmediğini düşünüyorsa bu sevgisizliği haz veren davranışlarla doldurmaya çalışıyor olabilir. Bunlardan bir tanesi de yemek yemektir. 
 • Çocuğun hayatında çok fazla olumsuz duygu varsa bu tür çocuklar haz arayışına girmektedir.
 • Çocuğun duygu ve dürtü kontrolünün zayıf olması yemeğe karşı koyamamasına neden olabilir. 
 • Çok yemenin bir başka sebebi ise çocuğun bilinçaltında kilo almak istemesidir. Örneğin çocuk eğer büyürsem daha güçlü olabilirim diye düşünüyor olabilir.
Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak İçin Ebeveynler Ne Yapmalı?

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak, onların uzun vadede sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olur. Ebeveynlerin bu konuda atabileceği bazı adımlar şunlardır:

 1. Örnek Olmak: Çocuklar ebeveynlerini model alırlar. Eğer ebeveynler sağlıklı beslenme alışkanlıkları gösterirse, çocuklar da bu davranışları taklit etme eğiliminde olurlar.

 2. Birlikte Yemek Pişirme: Çocukları yemek hazırlama sürecine dahil etmek, onlara yiyecekler hakkında bilgi verir ve yemeklere karşı ilgilerini artırır. Bu, yeni yiyecekleri denemelerini de teşvik edebilir.

 3. Seçenek Sunmak: Çocuklara farklı yiyecekleri deneme şansı vermek önemlidir. Ancak, bu seçeneklerin sağlıklı alternatifler arasından olması gerekmektedir.

 4. Zorlamamak: Çocukları belirli yiyecekleri yemeye zorlamak, onların bu yiyeceklere karşı isteksizlik geliştirmesine neden olabilir. Yemeklerle ilgili olumlu bir tutum sergilemek önemlidir.

 5. Düzenli Yemek Saatleri Belirlemek: Düzenli yemek saatleri, çocuklara beslenme düzeni kazandırır ve sağlıklı yeme alışkanlıklarının gelişimine yardımcı olur.

 6. Yemek Yeme Ortamının Önemi: Yemek yerken televizyon izlemek gibi dikkat dağıtıcı etkinliklerden kaçınmak, çocukların yediklerine odaklanmalarını ve doyma hissini daha iyi anlamalarını sağlar.

Beslenme Sorunu Çözümü ve Daha Fazlası ParentWiser'da

Bilimsel ve Güvenilir Bilgi

Ebeveynlerin bilgi kirliliği içerisinde kaybolmalarını önleyerek güvenilir ve bilimsel bilgilere ulaşmasını sağlıyoruz.

bilgi

Hızlı ve Kolay Erişim

İnternette güvenilir bilgilere ulaşmak ve bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek uzun bir süreçtir. Parentwise’da bulunan tüm içerikler güvenlidir.

Adsiz tasarim 2023 11 07T003522.250

Geleceğe Dair Öneri ve Bilgilendirme

ParentWiser anket cevaplarını ve ebeveynlerin sık incelediği konuları analiz eder, böylece ebeveynlere ön bilgilendirme yapabilir.

Adsiz tasar

Kişiye Özel Bilgi

Verilen bilgilerin geçerliliği çocuğun yaşına göre farklılık gösterir. ParentWiser çocuğunuzu tanır ve özelleştirilmiş bilgiler sunar.

Adsiz tasarim Nov 7

ParentWiser'ı
Dr. Özgür Bolat
ve Ekibi Geliştirdi

Beyza Kökçü

“Sadece ebeveynler için görünse de aynı zamanda alanda calışan öğretmenler, ruh saglığı profesyonelleri için de harika bir kaynak.”
 

Nilgün Gölgen

“Çocuklarımızla sağlıklı bir iletişimin nasıl yapılabileceği, ortaya çıkan krizlerin nasıl çözülebileceği gibi binlerce sorunun cevabı uygulamada var.”

Hakan Utku

“Bir ebeveynin boş kaldıkça kullanması gereken çok iyi bir uygulama. Çocuk yetiştirmede ne kadar yanlışlar yaptığınızı fark edeceksiniz”
 

Web sitemize özel:
ParentWiser Premium'da %15 indirim!

Ücretsiz

Ücretsiz

Reklamlı Kısıtlı Kullanım

Yıllık Fırsat

74.99₺

63.74₺

/Ayda

Reklamsız ve Sınırsız Kullanım

iyzico ile ode colored horizontal

Aylık

299,99₺

254.99₺

/Ayda

Reklamsız ve Sınırsız Kullanım

iyzico ile ode colored horizontal

Bültenimize Katılın

Tüm Hakkı Saklıdır.