fbpx

🎉 ParentWiser Web'e özel, Şimdi 12 Aya Kadar Taksit Fırsatıyla!

BlogMakaleÇocuk Yeni Doğacak Kardeşe Nasıl Hazırlanmalı?

Çocuk Yeni Doğacak Kardeşe Nasıl Hazırlanmalı?

yeni kardes nasil anlatilmali

Aileye yeni bir bebek katılması, evdeki diğer çocuklar için heyecan verici olsa da beraberinde bazı soru işaretlerini de getirir. Çocuk, yeni kardeşin eve gelişiyle birlikte alıştığı düzenin değişeceğini düşünür ve endişeye kapılabilir. Bu nedenle ebeveynlerin çocuğu yeni kardeşin gelişine hazırlamaları büyük önem taşır. Peki çocuğu kardeşine nasıl hazırlamalı? İşte çözüm önerileri…

Kardeş Haberi Ne Zaman Verilmeli?

Kardeş haberini bebeğin ilk üç aylık dönemini sağlıklı geçirdikten sonra vermek en doğrusudur. Bu haber, çocuğun yaşına ve anlama düzeyine göre paylaşılmalıdır. Çocuğa kardeşinin anne karnında nasıl büyüdüğü, hangi aşamalardan geçtiği ve nasıl dünyaya geleceği yaşına uygun bir dilde anlatılmalıdır. Bunu yaparken çocuğun eski bebeklik fotoğraflarından yararlanmak etkili olacaktır.

Hamilelik Süreci ve Doğum Nasıl Anlatılmalı?

Hamilelik süreci ve doğumla ilgili detayları çocuğa korkutucu gelmeyecek şekilde aktarmak çok önemlidir. Çocukta annenin sağlığına yönelik bir kaygı gözlemlenirse ona, kardeşin anne karnında büyürken ve doğarken annesinin canının acımadığı, doktorların da annenin sağlığı için elinden geleni yaptığı annenin güvende olduğu söylenmelidir. Aksi takdirde çocuk, annesinin acı çektiğini düşünerek kardeşine kızgınlık besleyebilir. Hamilelik boyunca çocuğa annenin karnına dokunmasına izin verilmeli, bebeğin büyüme süreci birlikte takip edilmelidir.

hamilelik sureci

Hazırlıklara Çocuğu Dahil Etmenin Önemi

Yeni doğacak bebekle ilgili hazırlıklara çocuğun da dahil edilmesi önemlidir. Ancak bunu “yeni bebek çok özel olacak” diyerek değil, çocuğun sürece aile ferdi olarak dahil olduğunu hissettirerek yapmak gerekir. Örneğin bebeğin odasının renkleri, alınacak mobilyalar konusunda çocuğun fikrini almak, onu mutlu edecektir. Böylece çocuk kendisinin de ailenin bir parçası olduğunu anlayacaktır.

Rutinler Hakkında Bilgilendirme Yapılmalı

Doğum sonrasında annenin bebek ile ilgilenmesi kaçınılmazdır. Bu durumda büyük çocukla geçirilen zamanın azalacağı çocuğa anlatılmalıdır. Ancak azalan zamanın, çocuğa olan sevgi ve ilgiyi azaltmadığı vurgulanmalıdır. Rutinlerin yerine getirilmekte zorlanıldığı durumlarda, çocuk önceden bilgilendirilmeli ve yeni rutinler bulunmalıdır. Ayrıca imkan dahilinde sabah kalkma, parka gitme, okula götürme gibi rutinler devam ettirilmelidir.

Sonuç olarak, yeni kardeşin gelişiyle birlikte evde pek çok şey değişecektir. Bu değişimler konusunda çocuğu bilgilendirmek ve hazırlamak, ileride ortaya çıkabilecek kardeş kıskançlığı gibi sorunları engelleyecektir.

https://www.ozgurbolat.com.tr/

Eğitim Bilimci - Akademisyen - Yazar Dr. Özgür Bolat, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun olmuştur Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Fullbright ve Türk Eğitim Vakfı bursu ile yüksek lisans yapmıştır.


Bir yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site Haritası

Bültenimize Katılın

Tüm Hakkı Saklıdır.